Poledník 1315 m


Popis místa nebo vrcholu

Jestliže vyrazíte na Šumavu za výhledy, určitě nevynechejte rozhlednu na vrcholu Poledníku. Pokud vystoupáte 227 schodů na vyhlídkovou plošinu, naskytne se vám jeden z nejlepších výhledů na celé Šumavě.

Kde se nachází

Poledník se nachází cca 6 km jižně od Prášil a 7 km jihozápadně od Srní. Přibližně 1 km severně od vrcholu se nachází Prášilské jezero. Vrcholem vede červená stezka směrem od Prášil, Prášilského jezera a Liščí díry na Javoří Pilu a Modravu. Oblíbená cesta zejména pro cyklisty je asfaltka vedoucí od Velkého Boru přes Novou Studnici na Javoří Pilu. Z ní je nejlepší odbočit zhruba 500 m za Zelenohorskou vyhlídkou doprava směrem na Předěl, kde se dostanete na již zmiňovanou červenou.

Turistické značky


Internetová vrcholová kniha Poledník

Pro zapsání je nutné zaslat fotografii z vaší návštěvy vrcholu nebo jinak dokázat vaši návštěvu. Pokračujte na "zapsat se".

OTEVŘÍT VRCHOLOVOU KNIHU
ZAPSAT SEVýhled

Výhledy jsou prakticky všemi směry a ničím nestíněny (co by taky mohlo stínit ve 37 metrech nad zemí). Pokud tedy vyrazíte na Poledník za dobré viditelnosti, výhled opravdu stojí zato.

Panorama výhledu
Rozhledna

Rozhledna byla dříve součástí vojenského zařízení (označeným krycím názvem TOPAS), které sloužilo k odposlechu radiových provozů na jižním a jihozápadním směru. Vojáci tak dokázali zachytit vysílání ze vzdálenosti několika stovek kilometrů. Celý objekt byl střežen dvojitou linií drátů a signální stěnou se slaboproudým vedením. Byl tak pro veřejnost přes 20 let nepřístupný. Vojenská činnost byla ukončena v roce 1991. Roku 1994 převzala objekt Správa NP a CHKO Šumava. Všechny budovy byly v roce 1996 zbourány, ponechala se zde pouze rozhledna. Ta od 17. července 1998 slouží turistům k rozhledu na okolní Šumavu. Samotná vyhlídková plošina je ve výšce 37 m nad zemí a vede na ní 227 schodů. Kromě ní naleznete v budově i několik expozic a informační středisko. Po vstupu si můžete prohlédnout expozici s názvem Lesní vegetační stupně, která lemuje celé schodiště do asi 2/3 výšky rozhledny. Tam už je informační středisko, kde mimo jiných suvenýrů seženete vstupenky na vyhlídku. O patro výše si můžete prostudovat historii Poledníku. Po dalším stoupání projdete expozicí Kyrill, ze které už konečně po dvou žebříkách vystoupíte na vyhlídku.

Vstupné:

Dospělí: 30 Kč

Děti do 10-ti let: 15 Kč
Otevírací doba:

Květen a říjen: Pouze víkendy 10:00 – 16:00

Červen a září: Denně 10:00 – 16:00

Červenec a srpen: Denně 10:00 – 18:00

Copyright © 2012 - 2015, Výhledy.net